Обележена 81. годишњица ослобођења Београда у Другом светском рату
Свечаним полагањем венаца на Спомен-гробљу ослободилаца Београда обележена је 81. годишњица ослобођења главног града у Другом светском рату.
Венце су положиле државна делегација коју је предводила министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски, а у којој су били министар одбране Братислав Гашић, министар без портфеља Ненад Поповић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић, као и представници Русије и земаља бившег СССР – амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко, министар у Влади Москве Сергеј Черјомин, амбасадор Белорусије Сергеј Малиновски, као и дипломатски и војни представницима других амбасада у Србији.
Церемонији су присуствовали и представници Руског дома у Београду, делегација Координационог савета руских сународника у Србији (КСОРС), бројни грађани, пријатељи Русије и потомци ослободилаца.
У име организација бораца и потомака учесника ратова, венце су положили делегација СУБНОР Србије, на челу са генералом Љубишом Диковићем, представници Удружења ратних добровољаца 1912–1918, Српско–руског центра „Мајак“, СУБНОР-а Београда, Удружења „Братство“ и Удружења Ветерана војне полиције Србије и других борачких и патриотских организација.
Српско-Руски центар Мајак је предводио директор мр Владимир Пребирачевић са специјалним саветницима пуковником Сретеном Егерићем и Небојшом Кузмановићем и чланством као и Душан Опачић из Братства.
Церемонија је започела полагањем венаца на спомен-обележје Ослободилаца Београда, након чега су делегације положиле руже код „Вечног пламена“ и венце на Споменик Црвеноармејцу.
У октобру 1944. године, јединице совјетске Црвене армије, заједно са борцима Народноослободилачке војске Југославије, после вишедневних борби ослободиле су Београд од немачке окупације. У тој операцији погинула су 2.944 припадника Народноослободилачке војске Југославије и 960 бораца Црвене армије. Братство српског и руског народа овековечено је у заједничкој борби против фашизма, у проливеној крви, страдању и победи над окупатором, као трајан симбол заједничке жртве и нераскидивог савезништва.
МајакТим
Leave A Comment