ПОСЕТА РУСКИМ ВОЈНИМ ГРОБЉИМА И СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈИМА ИЗ  1912-1918 У НОВОМ САДУ
На предлог амбасаде Руске Федерације у републици Србији, 02.11.2024. је извршена контрола стања руских војних гробова из периода 1912-1918 на територији града Новог Сада.
Представник амбасаде РФ у републици Србији у овом подухвату, г. Михаил Генералов, посетио је гробље на Транџаменту ( Петроварадин ), на ком се налазе остаци 96 руских војника који су заробљени, и живот завршили у ранама и болести у аустро-угарском заробљеничком логору у Новом Саду. Утврђено је стање у ком се налази споменик у облику руског, православног крста подигнут 1929.г, и одређене даље мере за правно регулисање и заштиту земљишта на ком се налазе остаци војника, у циљу спасавања горе наведеног од даљег проширивања гробних места на тој локацији, и спречавању заборава на трагично настрадале руске заробљенике. Списак сахрањених се налази на капели.
Потом је извршена контрола стања руских војних, и цивилних гробова из датог периода на Успенском гробљу ( Нови Сад ). Посебна пажња је посвећена мање познатој, а изузетно значајној колективној гробници руским војницима из периода Првог светског рата, који су доведени са Источног фронта. Гробницу је подигла руска матица.
Свесрдну помоћ у подухвату, својим знањем, подацима, и добром вољом, пружили су свештеници- јереј Бранислав Керечки, старешина храма Покрова Пресвете Богородице из Петроварадина, и протојереј Жељко Латиновић, настојатељ Успенског храма из Новог Сада.
Посебна захвалност Дарку Милојковићу, председнику удружења ратних војних добровољаца 1912-1918 и њихових потомака и поштовалаца Обилић Нови Сад на организацији, госпођи Милици Аврамовић из Историјског архива Града Новог Сада, на пруженој помоћи у виду значајних информација и документације, као и осталим члановима удружења Обилић на присуству, и знању у области значаја руске емиграције за град Нови Сад.
У име српско-руског центра Мајак, у организацији подухвата, учествовала спец. саветник Биљана Чутурило.
МајакТим